Létrejött az Istenhegyi Géndiagnosztikai Központ új molekuláris allergia vizsgáló laboratóriuma. A labor a legkorszerűbb és legmegbízhatóbb Phadia ImmunoCAP módszerrel végzi a méréseket, ez a vizsgálat Magyarországon máshol nem áll rendelkezésre. Ezzel a vizsgálattal lehetőségünk nyílik a súlyos, életveszélyes reakció veszélyével járó allergiás állapotok gyors és pontos kivizsgálására, az anafilaxia kockázatának megbízható előrejelzésére. Nincs már szükség vérminták külföldre kiküldésére, itthon is elérhető a legkorszerübb komponens alapú allergia diagnosztika. A mérési technika minőségbiztosított, külföldi referencia laboratóriumok által ellenőrzött, állandó minőségi kontrollnak kell megfelelnie.

Feltétlenül ajánlott a komponens alapú vizsgálat minden olyan ételallergiásnak, akinél az élelmiszer azonnali, perceken belüli tünetet okoz (kiütés, szájdagadás, rosszullét, hányás), mert az azonnali tünet anafilaxiás sokk kockázatát jelezheti! Ezzel a vizsgálattal az is megjósolható, milyen eséllyel nőheti ki a gyerek a tej-tojásallergiáját, megkezdhető-e már biztonságosan a tejtermék vagy tojás hőkezelt formában történő bevezetése az étrendbe.

Légúti allergia esetén az allergén pontos azonosítására nyújt lehetőséget, pl. egyszerre virágzó fák, füvek okozta tünetek esetén. Segítséget nyújt annak megállapítására, melyik allergénnel javasolt az allergén immunterápiás kezelés elkezdése.

Ismeretlen eredetü, súlyos allergiás tünetek, arc-szemdagadás, anafilaxiás rosszullétek esetén segíthet a kiváltó allergén megtalálásában.

Rovarméreg allergia gyanújánál a méh-darázs allergia kimutatásához és egymástól való elkülönítéséhez nyújt ma már nélkülözhetetlen segítséget a komponens alapú allergiavizsgálat.

Bövebben olvashat a vizsgálatról:

https://gyerek-allergia.hu/komponens-alapu-allergiavizsgalat-crd-vizsgalat-molekularis-allergia-vizsgalat/

http://igdklinika.hu/allergologia-szakrendeles/

A vizsgálat az Istenhegyi Géndiagnosztika allergia rendeléséről valamint a Svábhegyi Gyógyintézet rendeléseiről egyaránt elérhető!

Lehetőség van tetszőleges számú komponens vizsgálatára, akár 1-2 db-ra is, a vizsgálat költsége 4000-4300 Ft/komponens.

 

Phadia 100 laboratóriumi automata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A molekuláris (komponens alapú) allergia vizsgálat alapelvei

Az IgE-mediált allergiás betegségek diagnosztikájának első lépései a részletes kórtörténetet és fizikális orvosi vizsgálatot követően Prick teszt és/vagy specifikus IgE vérvizsgálat elvégzése. A specifikus IgE vizsgálatok hagyományos, többnyire rutin panelekben (nutritiv panel, inhalativ panel) végzett formája a feltételezett allergiát kiváltó anyag teljes kivonatával, tehát egy fehérjekeverékkel szemben képződött összes specifikus IgE ellenanyag szintjét méri. Ehhez képest a 2010-es évektől elérhető molekuláris allergia vizsgálat (komponens alapú allergiavizsgálat, CRD) az allergénkivonatot mintegy alkotóelemeire bontva, az egyes alkotó fehérjékkel (molekuláris komponensekkel) szembeni spec IgE ellenanyag meghatározására képes.

 

Keresztallergia alapelvei: létrejöhet a szervezetben többféle allergénnel reagálni képes spec IgE ellenanyag,  ennek alapja a különböző állat- és növényfajok egyes fehérjéi közötti szerkezeti hasonlóság. Például egymáshoz közelálló növényfajokban  számos hasonló szerkezetű fehérjemolekula fordulnak elő (pl. pázsitfüvek-gyomok). Ugyanakkor léteznek az evolúció során jól megőrzött, ősi fehérjék, melyek látszólag távoli fajok között okoznak keresztreaktivitást (pl. poratka-garnélarák).

orális allergia szindróma (OAS)

Az  egyes fehérjéken megtalálható un. keresztreaktiv szénhidrát oldalláncok (CCD) a kivonat alapú spec IgE vizsgálatban kiterjedt pozitivitásokat okozhatnak, valódi klinikai jelentőség nélkül. Pl. nutritiv spec IgE panelben szinte minden zöldségre, gyümölcsre pozitiv egyénnél gondoljunk ilyen típusú keresztreakcióra és ne kezdjük a pácienst automatikusan minden pozitiv élelmiszerre diétáztatni! A molekuláris allergiavizsgálat ezeket az álpozitiv reakciókat a rekombináns allergének használatával teljes mértékben kiküszöböli.

Molekuláris allergiavizsgálati módszerek: 1. Singleplex ImmunoCAP módszer, mely egyedi molekuláris komponensek mérésére alkalmas. 2. Chiptechnológián alapuló multiplex tesztelés. Ilyenkor a molekuláris allergén reagenseket miniatürizált chipekre viszik fel nagy számban (sorozatban), mikro-, illetve nanotechnológiával (ImmunoCAP ISAC és FABER, ALEX tesztek). A multiplex vizsgálatokkal egy cseppnyi vérből több száz komponens egyidejű tesztelése lehetséges. A multiplex vizsgálatok igen költségesek, a rendszer a singleplex vizsgálathoz képest kevésbé érzékeny, viszont alkalmas ismeretlen eredetű súlyos allergiás tünetek felderítésére, a vizsgált egyén összes szenzibilizációjának feltérképezésére, egyedi „allergéntérkép” elkészítésére.

Légúti allergiák

Immunterápiás alkalmasság felmérése: Az allergénspecifikus immunterápia elve az immunrendszer áthangolása allergénkivonatok meghatározott séma szerint, bőr alá adott injekcióban (SCIT) vagy nyelv alatti cseppek/tabletták (SLIT) adagolásával.  A molekuláris allergiavizsgálattal megállapítható, mely komponensekre allergiás a páciens, várható-e jelentős javulás az immunterápiás kezeléstől.

allergiát okozó növények

A pollenallergiások esetében gyakoriak a száj körüli reakciók (viszketés, pirosodás), szájpad-nyelvviszketés egyes nyers gyümölcsök, zöldségek fogyasztása során, főleg pollenszezonban. Az ilyen ételreakciók pollen-zöldség-gyümölcs keresztallergiát jeleznek, orális allergia szindrómát (OAS) okoznak, de anafilaxiás sokk nem alakul ki ezektől a reakcióktól. Az ilyen tipusú keresztallergia is kiterjedt pozitivitást okozhat a hagyományos allergiapanelekben, sokszor jelentőség, valódi allergia nélkül. A komponens alapú vizsgálat ennek tisztázásban is segítséget nyújt.

Táplálékallergiára utaló tünetek esetén az alábbi fontos kérdésekre adhat konkrét választ a molekuláris diagnosztika:

  1. Valódi ételallergiáról van-e szó vagy csak orális allergia tüneteket (ajak-nyelv zsibbadás, torokviszketés, enyhe száj körüli ödéma) okozó pollen-gyümölcs/zöldség keresztallergiáról?
  2. Milyen súlyosságú allergiás reakcióra kell számítanunk az igazoltan allergén élelmiszer fogyasztása esetén? Kell-e anafilaxiától tartani? Indokolt-e az adrenalin autoinjektor felírása és betanítása a páciens számára?
  3. Gyermekek esetében felmerül a kérdés, milyen valószínűséggel nőhető ki az ételallergiája.
  4. Esetleg erősen hőkezelt, feldolgozott állapotban vagy nyomokban fogyasztható-e egy adott ételféleség vagy teljes allergénkerülés szükséges?
  5. Szükséges-e a biztos diagnózis felállításához az orális ételterhelés (OFC) elvégzése illetve nem jár-e a terhelés allergiás reakció veszélye miatt a páciens számára túl nagy kockázattal?

    ételallergia

    allergiát okozó ételek