Kétéves kor alatt az anyatej és tehéntejből készült tejtermékek a baba számára az elsődleges fehérje- és kalóriaforrások. Tejfehérje allergia esetén 1 éves korig egyáltalán ne adjunk bolti vagy otthon készített növényi tejet a babának, de 2 évesnél fiatalabbnak sem javasoltak kizárólagos tejpótlásra, esetleg csak főzéshez, de nem fő fehérjeforrásként.

Mi a gond a növényi tejekkel?

tejallergia, tejhelyettesítők, növényi tej

Melyik növényi tejet adjuk gyermekünknek?

Annak ellenére, hogy ezeket sokszor dúsítják kalciummal és vitaminokkal, és talán kalóriatartalmuk is lehet hasonló a tehéntejhez, nem alkalmasak annak helyettesítésére! Fehérjetartalmuk sokkal alacsonyabb, és az ezekkel történő hosszú távú táplálás nem biztosítja a gyermek fejlődéséhez szükséges tápanyagokat, eszenciális aminosavakat, vitaminokat, ásványi anyagokat.

Példaképpen az alábbiakban a rizstej és a sovány tehéntej azonos kalóriatartalom melletti összetétele. Láthatjuk, hogy a rizstej fehérjét alig tartalmaz, viszont szénhidráttartalma kétszerese a tehéntejének.

Rizsital:

• 49 kcal / 206 kJ/ 100 ml

• 0,1 g fehérje/100 ml

• 10 g szénhidrát/100 ml

• 1 g zsír/ 100 ml

Sovány tehéntej:

• 48 kcal / 201 kJ/ 100 ml

• 3,4 g fehérje/ 100 ml

• 4,8 g szénhidrát/100 ml

• 1,5 g zsír/ 100 ml

Az ajánlott napi fehérjebevitel születéstől hathónapos korig testtömeg-kilogrammonként 1,5 gramm, 7-12 hónapos korban 1,2 g/ttkg, 1-3 éves korig pedig 1,1 g/ttkg.

Ha allergiás gyermekünk számára egy biztonságos alternatívát keresünk tehéntej helyett, legalább 2 éves korig, de akár 6 éves korig is, az extenziven hidrolizált tápszert javasoljuk.

Az extenziven hidrolizált tápszerek közé tartozik a Milumil Pepti és a Milumil Pregomin, ezekben a tejfehérjét apró részekre bontják le, melyek az immunrendszert már nem aktiválják. Az un. aminosav alapú tápszerek azon babák számára javasoltak, akiknél a hidrolizált tápszer mellett sem szűnnek meg az allergiás tünetek. Itt a fehérjéket apró molekulákra, aminosavakra bontják le. Ilyen tápszer pl. a Neocate.  A tejhelyettesítő tápszereket tejfehérje allergiás gyermekek számára a gyermekorvos 90%-os támogatással tudja felírni, 1 éves korig szakorvosi javaslat nélkül, 1-6 éves kor között allergológusi vagy gasztroenterológusi javaslatra. Így ezek ára is jóval kedvezőbb, mint a drágán beszerezhető növényi tejeké.

Ha a gyermek elmúlt 2 éves és rossz íze miatt nem fogadja el a tápszert, mégis melyik növényi tejet adjam neki?

Rizstej, szójatej, mandulatej, zabtej??? Melyiket válasszuk???

szojatej

Szójatej

Fehérjetartalom szempontjából a szójatej tűnik legmegfelelőbbnek, íze is kedvező, viszont kalciumtartalma gyakorlatilag nulla. Ugyanakkor a szója is erős allergén, allergiát okozhat tejfehérjére már allergiás gyermekekben. Egy éves kor előtt emiatt nem javasolt az adása. Tejpótló szójaalapú tápszer is kapható 90%-os támogatással (Humana SL). Ez a tápszer  nem génkezelt szójából készült, ilyen szempontból teljesen biztonságos, ugyanakkor a bio-szójatejeknél és szójatápszereknél is felmerül a probléma a szója izoflavonoid tartalma miatt, mely nagy mennyiségben fogyasztva ösztrogén jellegű, tehát női nemi hormonszerű hatást válthat ki. Ennek jelentőségét nem igazán ismerjük egyelőre, de emiatt nem javasoljuk a kizárólagosan szójatápszerrel vagy szójatejjel történő tejpótlást. Ugyanakkor heti 2-3 szójajoghurt vagy szójaital biztosan nem fog gondot okozni!

Kókusztej

A kókusztej íze kellemes, szívesen elfogadják a gyerekek, viszont sajnos tápérték szempontjából a legkevésbé értékes, fehérje- és kalciumtartalma is szinte nulla, összességében nem javasoljuk.

Mandulatej

A mandula és a kesudió magvak fehérjében és kalciumban igen gazdagok, de a magtej készítés és feldolgozás során ez nagyrészt elvész, a hozzáadott vízzel jelentősen felhígul.

A tejfehérje allergiában szenvedő gyerekeknek a szülők leggyakrabban a rizstejet választják a tehéntej alternatívájaként, az íze kellemes, főzéshez is jól használható.

Rizstej

A rizstej fehérjetartalma igen alacsony, emellett a bio és nem bio rizstejek, rizspelyhek és riszkekszek szervetlen arzéntartalma is viszonylag magas. Ez abból adódik, hogy a rizspalánta előszeretettel halmozza fel a talajban levő arzént. Az Angol Élelmiszerügyi Hatóság (Food Standards Agency), az Amerikai Éelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatal (FDA) és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal 2015-ben kiadott figyelmeztetése alapján alaposan át kell gondolni a tejfehérje allergiás és a lisztérzékeny gyermekek diétáját! A rizstej kizárólagos felhasználását sem javasoljuk tehát a tejfehérje allergiás gyermekek diétájában, 5 éves korig csak kiegészítő jelleggel adjuk!

Marad a zabtej. Mit kell tudnunk a zabtejről?

Zabtej

A zabtej íze kellemes, de egyes készítmények tartalmazhatnak hozzáadott cukrot és sót is! A só megterhelheti a baba veséjét. Magas a rosttartalma és a fehérjetartalma is, de kalóriadúsabb, mint a tehéntej vagy egyéb növényi tejek. Tehát rosszul gyarapodó kisdednek javasolható egyéb növényi tej helyett. Kalciumot csak hozzáadva tartalmaz.

Kendermag tej

újdonság a növényi tejek között a kendermag tej

kevéssé ismert növényi tej a kendermag tej

A legújabb, nálunk még kevéssé ismert növényi tej alternativa a kendermagból készült tej. Ezt porrá tört kendermagból készítik, kisdedek számára biztonságos, droghatású anyagot nem tartalmaz. Magas a fehérjetartalma, kalciumtartalma, omega 3 zsírsavak is vannak benne. Koleszterinmentes, de telített zsírsavtartalma magas. Összetétele kedvezőnek tűnik a többi növényi tejhez képest, de egyelőre csak nagyon drágán szerezhető be.

A növényi tejekhez gyakran adnak kalcium foszfátot vagy karbonátot, borsó vagy rizsfehérjét, guar gumit, xantán gumit, cukrot vagy egyéb édesítőt. Ezek az adalékok jelentős allergiás reakciókat válthatnak ki az arra érzékenyekben.

Összességében azt javasoljuk, hogy csak megalapozott esetben, szakorvos által bizonyított tejfehérje allergia esetén vonjuk meg teljes mértékben a tejtermékeket gyermekünktől! A biorezonancia vizsgálat és a táplálékintolerancia tesztek (specifikus IgG alapú vérvizsgálat) nem mutatják megbízhatóan a tejfehérje allergiát! Amennyiben arra gyanakszunk, hogy a tejre allergiás lehet, ne kezdjünk vaktában diétát, mindenképpen vigyük el gyermekünket allergológushoz vagy gasztroenterológushoz! Ugyanis utólag, több hónappal a diéta megkezdését követően már nem biztos, hogy kimutatható, valóban allergiás-e a gyermek és szükség lehet a visszaterheléshez a diagnózishoz.

A növényi tejeket pedig használjuk változatosan, a legjobb az, ha nem kizárólag egyfélét adunk gyermekünknek!