Josh titka

Josh 13 éves New Jersey-ben élő diák és 5 éve hord egy kis kerekded tapaszt a hátán. Ez a tapasz földimogyorót tartalmaz, amire Josh kisdedkora óta nagyon erősen allergiás.
A tapasz használatának az a célja, hogy hozzászoktassa az immunrendszert a földimogyoró fehérjéhez és védelmet nyújtson az allergiás sokktól véletlenszerü fogyasztás esetén.

Várhatóan 2019-ben piacra kerülhet ez a tapasz és egy hasonló elven müködő, földimogyoró fehérjét tartalmazó allergia kapszula. A tapaszt gyártó DBV Technologies viszont a napokban átmenetileg visszavonta az USA Gyógyszerengedélyezési Hatóságához (FDA) beadott engedélyezési kérelmét, feltehetően a hatóságtól érkezett negativ visszajelzések miatt. Állítólag a klinikai vizsgálatok eredményei nem voltak igazán meggyőzőek.

Az Egyesült Államokban 15 millió ember szenved ételallergiában. Gyermekek körében a földimogyoró allergia a leggyakoribb táplálékallergia, gyakorisága folyamatosan emelkedett az elmúlt évtizedekben. Az orvostudomány jelenleg a szigorú diétán és életmentő adrenalin autoinjektor felírásán kívül nem sokat tud tenni az ételallergiás betegekkel.  A földimogyoró allergia kinövésére a gyerekeknek kevés az esélye és soha nem tudható biztosan, milyen súlyosságú lesz a soron következő allergiás reakció.

Kezelés, nem teljes gyógyulás!

Az új, tapaszos kezelési módszer jól hatott Joshnál, aki évekkel ezelőtt, klinikai vizsgálat keretein belül kaphatott Viaskin földimogyoró tapaszt. Két és fél éves kezelést követően Josh másfél szem földimogyorót el tud tünetmentesen fogyasztani, míg korábban ennek a töredéke is súlyos allergiás reakciót okozott nála.
Számunkra ez aprócska előrelépésnek tünik, de Josh életében igen jelentős változást hozott. Most már nyugodtan mehet iskolába és beülhet az étkezőbe is, ahol a gyerekeknek esetleg pont földimogyoróvajas kenyeret szolgálnak fel.
A tapasz nem gyógyitja meg a földimogyoró allergiát, Josh továbbra is kerüli a földimogyorós termékeket. De védelmet nyújt pl. egy véletlenül elfogyasztott földimogyorós keksz elfogyasztása esetére. Szülei számára ez nagyon megnyugtató és lehetőséget ad Josh számára az önálló tinédzser életre.
Josh szülei annyira elégedettek voltak a hatásával, hogy a vizsgálat leteltével azt kérték, Josh használhassa azt tovább. A tudomány jelen állása szerint egész életében hordania kell majd.

Allergén immunterápia

 

Az allergiásoknak elvileg kerülniük kell azt, amire érzékenyek.
Ugyanakkor az allergia immunterápiás kezelése pont az allergén ellenőrzött módon, pici adagokban történő szervezetbe juttatásával történik, injekciós vagy nyelv alatti cseppes/tablettás kezelés formájában. Igy kezelhető pl. a parlagfü, háziporatka, penészgomba allergia.
Egyes magánorvosok az Egyesült Államokban hasonló módon elkezdték a földimogyoró allergia immunterápiás kezelését, kis adagok növekvő dózisban történő adásával, un. orális immunterápiával. Ezek a nem standardizált kezelési kisérletek nagyrészt sikeresek voltak, de nem veszélytelenek, anafilaxiás reakciót válthatnak ki. Az USA Gyógyszerhatósága nem engedélyezte a földimogyoróval végzett orális immunterápiát.

A standard, egységes kezelési módszer igénye vezetett az AR101 elnevezésü földimogyoró fehérjét tartalmazó kapszula kifejlesztéséhez. A kapszula tartalma ételbe keverhető.

Engedélyezési kérelem folyamatban

Az AR101 adagolása egészen kis adagokkal kezdődik, fél milligramm földimogyoró fehérjével, majd fél év alatt lépésenként emelik 300 mg-ra. Ez kb egy db földimogyoró magnak felel meg. A páciensek ezt az adagot folytatják fenntartó adagként a továbbiakban.
Az AR101 hatásának a tapaszhoz hasonlóan az a lényege, hogy az életveszélyes allergiás reakció kockázatát csökkenti.  Amennyiben a hatóság felé sikerül bizonyítani a biztonságosságát és hatékonyságát, akkor alkalmazása a jövőben jelentős mértékü stressztől és szorongástól védheti meg a betegeket és családtagjaikat.
Az AR101 engedélyezési kérelmét 2018 decemberében nyújtotta be az Aimmune cég az Amerikai Gyógyszerhatósághoz, 4-17 év közötti allergiás gyermekek kezelésére. Döntés 2019 öszére várható.
Nagy kérdőjel, hogy hosszú távon a tapasz vagy a kapszula bizonyul-e hatásosabbnak és képes lesz-e védelmet nyújtani az anafilaxiával szemben.