Evidencia alapú ajánlást adott ki 2017 februárjában az Európai Gasztroenterológiai Társaság arról, meddig tartson a csecsemők kizárólagos anyatejes táplálása és az anyatejen kívüli folyékony és szilárd élelmiszerek mikor kerüljenek bevezetésre. Az ajánlás európai, egészséges, érett újszülöttekre illetve csecsemőkre vonatkozik.

A hozzátáplálás időzítése:

Kizárólagos anyatejes táplálás javasolt legalább 4 hónapos korig (17 hetes kor), ha megoldható akkor betöltött 6 hónapos korig (26 hetes kor). A hozzátáplálás elkezdése nem javasolt 17 hetes kor előtt, de ne halasztódjon 26 hetes kor utánra! Az anyatejes táplálás fenntartása nagyon fontos az új ételek bevezetésének teljes időszakában. A teljes tehéntej egy éves kor előtt ne legyen a baba fő italforrása!

 

Allergén élelmiszerek bevezetése:

A legújabb kutatások szerint a késleltetett bevezetés nem csökkenti sem a lisztérzékenység (celiakia), sem az ételallergia kialakulásának a kockázatát, ezért bármilyen allergén élelmiszer adása elkezdhető 4 hónapos kor után.

 

 

Magas kockázatú csecsemők (kiterjedt ekcéma és/vagy tojásallergia):

Földimogyoró bevezetése javasolt 4 és 11 hónapos kor között, de előtte feltétlenül történjen egy allergológiai vizsgálat (Prick-teszt) és konzultáció allergológussal!

 

Glutén:

Javasolt bevezetés 4 és 11 hónapos kor között. Egy éves kor előtt ne kapjon nagy mennyiségben glutént a baba!

 

Vegetariánus és vegán étrend:

A vegetáriánus csecsemők megfelelő vasbevitelét kiegészítéssel kell biztosítani. Vegán diéta csak szigorú szakorvosi felügyelet mellett folytatható. A szülőnek tisztában kell lennie azzal, hogy a csecsemőkori hiányos táplálás életre szóló súlyos következményekkel járhat, visszafordíthatatlan testi és szellemi lemaradást eredményezhet!

 

Hozzátáplálás javasolt technikája:

Sokféle ízű és állagú ételféleség kóstoltatása. Az ételek ne tartalmazzanak hozzáadott cukrot és sót sem. Gyümölcslevek  és cukrozott italok adása teljes mértékben kerülendő. Az étkezés során a szülők hagyatkozzanak a gyermek éhségérzetére és telítettségére, az etetést ne használják megnyugtatásként vagy jutalmazásként!

 

A hozzátáplálási időszakban a babák igen gyors testi-szellemi fejlődésen mennek keresztül, ezért ebben az időszakban különösen érzékenyek a hiányállapotokra, de a túltáplálásra is!