Az allergia közismert, tavaszi-nyári, szezonális formájával szemben létezik egy sokkal alattomosabb, nem évszakhoz kötött változat, az un. „perenniális” allergia, melynek tünetei jelentkezhetnek egész évben bármikor. Ennek a változatos tünetekkel járó allergiának a legismertebb változata a háziporatka-allergia, emellett egyre gyakoribb a penészgomba allergia és az állatszőr allergia.

A háziporatka elvileg egész évben jelen van lakásainkban, mégis, a fűtési időszak kezdetével jelentkeznek erőteljesen az atka allergiások tünetei, az ő „allergia-szezonjuk” most kezdődik és egészen a tavaszi melegedésig tart. A poratka a lakástextilekben, ágyneműben, szőnyegekben, plüssállatokban szaporodik el, legalább 60 fokos mosás vagy fagyasztás pusztítja el. Minél régebbiek a kárpitozott bútoraink, ágymatracunk, szűnyegeink, annál nagyobb az atkaterhelés esélye.

A globális éghajlatváltozás miatti csapadékos nyarak, enyhe, hótakarótól mentes telek kedveznek a kültéri penészgombák (Alternaria, Cladosporium) szaporodásának, terjedésének. Talajban, avarban különösen az őszi nedves időszakban okoznak tünetet. A beltéri penészgombák (Aspergillus, Fusarium) a nem megfelelően szellőztetett lakásokban, dohos falakon, 60 % páratartalom felett szaporodhatnak el lakásunkban.

Alternaria levélgomba

Cladosporium gomba

A fel nem ismert atka vagy penészgomba-allergia tünetei kevésbé a klasszikus reggeli tüsszögés és vizes orrfolyás, orrviszketés. Jellemzőbb a makacs orrdugulás, az ismétlődő arcüreggyulladások, orrpolip képződése. Gyerekeknél jellegzetes a kényszeres krákogás, krahácsolás, gyakori orrvérzés, megfázásoknál elhúzódó száraz köhögés. Előfordulhat savós középfülgyulladás, orrmandula túltengés is a legkisebbeknél. Nem ritkán elsőként a fizikai terhelésnél, edzésnél, testnevelési órán jelentkező köhögés, nehézlégzés jelzi a háttérben lappangó allergiát és asztmát. Bőrtünetek, makacs éjszakai bőrviszketés, csalánkiütés is jelentkezhetnek. A poratka illetve penészgomba allergia jelentősen hajlamosítanak asztma kialakulására. Gyerekeknél a téli időszakban fellángoló ekcéma is a poratka szenzibilizáció tünete lehet.

A poratka és a penészgomba allergia kezelésében is új lehetőség a deszenzibilizációs kezelés, más néven az  allergénspecifikus immunterápia. A kezelés szezontól függetlenül bármikor elkezdhető és legalább 3 évig javasolt folyamatosan alkalmazni. Ez a kezelés komoly kitartást igényel, mert az eredménye lassabban, kevésbé látványosan mutatkozik meg, mint a parlagfű allergia esetén. Általában 6-12 hónap után tapasztaljuk a tünetek jelentős enyhülését, ekkor kezdhetjük el a kisérő gyógyszerek elhagyását.  Az immunterápia áldásos hatása a kezelés befejezését követően 5-10 évig megfigyelhető, irodalmi adatok alapján. Kevesebb gyermek lesz asztmás immunterápiás kezelést követően.

Az atkakeveréket vagy penészgomba kivonatot tartalmazó, nyelv alá adagolható csepp formájú immunterápiás készítmény havi kezelési költsége 12-15 ezer Ft. Állati szőr allergia is kezelhető ilyen módon, macskaszőrre, lószőrre is alkalmazzuk.