Hivatkozás (prepublication reference):
Dong Y, Mo X, Hu Y, et al. Epidemiological characteristics of 2143 pediatric patients
with 2019 coronavirus disease in China

Pediatrics. 2020; doi: 10.1542/peds.2020-0702


Bevezetés

2020 január-február hónapban a kínai CDC (Fertőzőbeteg megelőző központ)-nek jelentett 2143 gyermekkorú COVID-19 eset retrospektiv epidemiológiai célú elemzése. 731 eset laboratóriumilag is igazolt volt(34,1%), 1412 (65,9) klinikai tünetek alapján feltételezett. Medián életkor: 7 év (1 nap-18 év), fiúk aránya: 56,6%.

A gyanított/feltételezett eseteknél 2 vagy több kritériumnak kellett megfelelni:
1. Láz, vagy légúti vagy emésztőszervi tünetek (pl. hányás, hányinger, hasmenés)
2. laboreltérések: normál fvs. szám mellett normál vagy csökkent lymphocyta arány vagy emelkedett CRP
3. Abnormális mellkas rtg
Influenza vagy egyéb légúti fertőzés kizárására törekedtek.
Az igazolt eseteknél laboratóriumi vizsgálat történt (PCR-kimutatás)

A fertőzés súlyosságát klinikai, laboratóriumi és mellkas rtg eltérések alapján az alábbi csoportokba sorolták:
1.     Tünetmentes fertőzés
2.     Enyhe
3.     Középsúlyos
4.     Súlyos
5.     Kritikus állapotú esetek

1. Tünetmentes fertőzés, mellkas rtg negativ, de a 2019-nCoV nukleinsav teszt pozitiv
2. Enyhe: felsőlégúti fertőzés, előfordulhat láz, gyengeség, elesettség, torokfájás, izomfájdalom, köhögés, orrfolyás, tüsszögés. Fizikális vizsgálattal a garatképletek duzzadtak lehetnek, tüdő tiszta. Láztalan esetek is előfordultak, melyeknél hányinger, hányás, hasfájás , hasmenés jelentkeztek.
3. Középsúlyos eset: Tüdőgyulladás, láz és köhögés, száraz köhögés inkább jellemző, de produktivvá válik később, sipoló légzés, hypoxia nélkül, légszomj nélkül. Köpet, száraz vagy nedves zörejekkel. Előfordul, hogy nincs hallgatózási eltérés, de a mellkas rtg pozitiv.
4. Súlyos eset: Korai súlyos légúti tünetek, lázzal és köhögéssel, gasztrointesztinális tünetekkel. A rosszabbodáas általában egy hétig tart, légszomj és centrális cyanosis alakulnak ki. Az oxigén szaturáció 92% alá esik.
5. Kritikus állapot: Gyors progresszió ARDS-be (akut respiratorikus distress)  vagy légzési elégtelenség. Sokk, encephalopathia, szivizomkárosodás, sziveleégtelenség, véralvadási zavar, akut veseelégtelenség is kialakulhatnak. Életveszélyes szervi károsodások.


Eredmények, következtetések:

A 2143 gyermek közül 94 (4,4%) volt tünetmentes, 1091 (50,9%) enyhe állapotú, 831 (38,8%) középsúlyos. Ez az esetek 95,1 %-át jelentette. Súlyos-kritikus állapot a gyermekek 4,9 %-ában alakult ki.
Nemi eltérés nem volt szignifikáns (fiú: 56,6%).

Életkor alapján végzett elemzés: a legsérülékenyebb korosztályt az egy év alattiak jelentik. A súlyos és kritikus állapotú gyermekek életkor szerinti megoszlása: 1 éves kor alatti gyermekek 10,6%-a, 1-5 éves korúak közül 7,3 %, 6-10 évesek közül 4,2 %, 11-15 éveseknél 4,1 %, 16 -18 éves korcsoportban 3,0%.
A vizsgálati periódusban egyetlen gyermek halt meg. A súlyos és kritikus esetek aránya 4,9 % volt, kevesebb, mint a felnőtteknél (18,5%), de az egy év alatti gyermekeknél viszonylag nagy arányban alakult ki súlyos állapot.

A gyerekek sajnos “biológia bombaként” terjeszthetik a betegséget – halálos veszélynek kitéve idős családtagjaikat – erre a hazai irányelvek is rendre felhívják a figyelmet.

A klinikai lefolyásban tapasztalt eltérések okai felnőttek és gyermekek között nem tisztázottak. A tanulmány felhivja a figyelmet az egy évesnél fiatalabb csecsemők fokozott sérülékenységére a koronavirus fertőzés szempontjából.