Allergiás betegségek megelőzési lehetőségei a kizárólagos szoptatás időszakában.

A legtöbb anyuka képes kisbabájának kizárólagos szoptatására az első 3-4 hónapban. A szoptatás alatt az anyatejben az anyuka által elfogyasztott élelmiszerek, tápanyagok fehérjéi kis mennyiségben kiválasztódnak, így mire eljön a hozzátáplálás, addigra a szoptatott baba szervezete sok mindennel találkozott már.

A táplálékfehérjéken kívül az élelmiszerek adalékanyagai, a bennük levő vegyszermaradványok, és az anyuka által bevett gyógyszerek is megjelenhetnek az anyatejben. Nem mindegy tehát, mit eszik, iszik, mit vesz be a szoptatós anyuka.

Mit ehet a szoptatós anyuka és mit ne egyen?

Egészséges szoptatós anyuka elvileg mindent ehet, de javasolt a magas allergénaktivitású fehérjék, pl. tej, tojás, hal mennyiségének korlátozása (napi 2 dl tej, heti 3 tojás, heti 1x hal). Amennyiben a szoptatott babánál táplálékallergia lehetséges tünetei jelennek meg, pl. erős hasfájás, komolyabb ekcéma, véres széklet, meg kell kísérelni ezeket az erős allergéneket teljesen kiiktatni a szoptató anyuka étrendjéből. Ebben az esetben a szoptató anyuka kalcium és vitaminpótlását külön vitaminokkal kell megoldani!

Megelőzhető-e a baba hasfájása a szoptatás alatti diétával?

Bizonyos élelmiszerek ugyan allergiát nem okoznak, viszont ezekből a baba számára kellemetlen, puffasztó hatású, hasfájást okozó anyagok juthatnak át az anyatejbe. Ilyen, gázképződést kiváltó élelmiszerek a hüvelyesek, bab, borsó, lencse, káposztafélék, vastag héjas gyümölcsök, pl. a szőlő. Puffasztó hatásúak lehetnek még a szénsavas italok, rostos gyümölcslevek is.

Erős fűszerek, pirospaprika, bors szintén kerülendők, mert bőrirritációt okozhatnak.

Fogyaszthat-e élvezeti cikkeket az anyuka a szoptatás alatt?

A dohányzás teljes tilalmát javasoljuk, beleértve a passzív dohányzást is, mert egyértelműen bizonyított, hogy a terhesség és szoptatás alatti aktív és passzív dohányzás is jelentősen növeli a baba későbbi hajlamát az asztmás betegségekre. Tehát: ne legyen dohányfüst a baba körül a szoba levegőjében és az anyuka vérében sem!

Koffeintartalmú italok, kávé, tea mértékkel fogyaszthatók, napi 1-2 feketekávé korábban is kávézó anyáknál megengedett. Energiaital fogyasztása nem javasolt, szükségtelen szoptatás alatt.

Gyógyszerek és szoptatás

Gyógyszerek vonatkozásában nagy a zűrzavar. A legtöbb szoptató anyuka láz- és fájdalomcsillapítót sem mer bevenni ebben az időszakban, inkább szenved a láztól, fejfájástól. Pedig a legtöbb vény nélküli gyógyszer nem okoz semmilyen károsodást a szoptatott kisbabánál, minimális mértékben választódik ki az anyatejben. Természetesen, célszerű minden gyógyszer bevételét megelőzően kikérni a kezelőorvos vagy a gyógyszerész előzetes véleményét ezzel kapcsolatosan. A krónikus betegségek többsége miatt szedett gyógyszerek mellett is megengedett a szoptatás néhány hónapig, de ilyenkor nem cél a 3-4 hónapon túl fenntartott szoptatás. Ma már viszonylag gyakori, hogy epilepszia, depresszió, pajzsmirigybetegség, magas vérnyomás, trombózishajlam miatt állandó gyógyszert szedő anyukák szülnek és szoptatnak is.

Van-e bármilyen lehetőség a szoptatás alatt az allergiás hajlam megjelenésének a csökkentésére?

Legújabb kutatások szerint allergiát megelőző, a baba immunrendszerét erősítő hatása lehet az anyuka által szedett táplálékkiegészítő probiotikumoknak. Az anyatejben levő jótékony baktériumok, különböző Bifidus és Lactobacillus törzsek segítik az emésztést, a baba bélcsatornájának érését, gátolják a fertőző kórokozók megtelepedését.

A probiotikumok hasfájást megelőző és a csecsemőkori ekcéma kialakulását gátló szerepe bizonyított. Az anyuka által szedett probiotikumok hatására az anyatejben mérhető IgA immunglobulin szintje is megemelkedik, ami fertőzések és élelmiszerallergia elleni védelmet nyújt az újszülöttnek.

A halolajban, lenolajban megtalálható omega3 zsírsavak támogatják a baba idegrendszerének egészséges fejlődését és allergiát megelőző hatásuk is feltételezett.

A szokásos szoptatás alatti multivitamin mellett, a baba feltételezett allergiájának, ekcémájának megelőzése, késleltetése céljából javasolható probiotikum és az omega3 zsírsav kiegészítő szedése.

Mit tegyünk, ha a kizárólagos szoptatási időszakban a babán allergiára utaló tünetek jelennek meg?

A baba allergiájára utalhat a kiterjedtebb, makacs ekcéma. Enyhe ekcémás tünetek, néhány száraz folt, piros kiütés szinte minden csecsemőnél kialakul valamikor, de ezek általában nincsenek összefüggésben allergiával és gyorsan elmúlnak megfelelő bőrápolás mellett. A visszatérő, nagy területű, kisebesedő ekcémás elváltozások már jelezhetik, hogy a babánál beindult az allergiára hajlamosító genetikai program. Ebben az esetben kizárólagos szoptatás esetén meg kell próbálkozni kb. 1 hónapos teljes tejtermék mentes diétával. Ha ez nem eredményez javulást, akkor nem érdemes tovább diétázni.

Milyen tüneteket okoz a szoptatás alatt kialakuló tehéntej allergia?

Leggyakrabban véres hasmenést vagy a rendes székletben véres nyákdarabkákat találunk, ami nagyon riasztó tünet, de a mama teljes tejtermékmentes diétája esetén megszűnik. Ebben az esetben a diétát a szoptató anyukának a szoptatás teljes időtartamára, ill. maximum 1 éves korig kell tartani.