Az allergia gyógyszeres kezelésével szemben, mely az allergia hátterében zajló gyulladásos folyamatok okát nem kezeli, az immunterápia befolyásolja az allergia alapmechanizmusát és ezzel az allergiás betegség lefolyását is módosítja.

A kezelés első lépése a pontos diagnózis: bőrteszttel, spec IgE vérvizsgálattal meghatározzuk, melyik anyag, melyik allergén okozza a páciens tüneteit. Amennyiben a beteg több mindenre allergiás, molekuláris allergiavizsgálat segíthet a legerősebb allergén meghatározásában. Ezt követi maga a kezelés, melynek lényege a kiválasztott allergén (pl. parlagfű, poratka kivonat) növekvő töménységű folyamatos adagolása, mellyel az immunrendszert mintegy hozzászoktatjuk a problematikus allergénhez (deszenzibilizálás).

Az immunterápia hatékonysága evidencia alapon is igazolt, de Magyarországon a TB-finanszírozás hiánya miatt eddig, szemben pl. Nyugat-Európával, széles körben még nem terjedt el. Kivételt jelent ez alól a méh- és darázsméreg allergia, amelyben az immunterápiás kezelés életmentő jelentőségű, ezért a TB hazánkban is 100%-ban finanszírozza, valamint a súlyos, anafilaxiás jellegű tünetekkel (pl. szemdagadás, nehézlégzés) járó pázsitfűallergia, melynél az injekciós kezelésre 90%-os finanszírozás vehető igénybe .

SCIT

Ki alkalmas  immunterápiás kezelésre?

A kezelést 5 éves kortól kb. 60-65 éves korig javasoljuk, olyan pácienseknek akik bizonyítottan IgE antitest által kiváltott allergiás náthában, allergiás kötőhártya gyulladásban vagy allergiás asztmában szenvednek. Az ilyen típusú allergia fennállását Prick-teszttel vagy spec IgE kimutatásával kell igazolni. A kezelt allergia lehet szezonális, pl. pollenek okozta allergia (nyírfa, mogyoró, pázsitfű, parlagfű stb.), vagy egész évben tartó, pl. poratka, állati szőr vagy penészgomba allergia.

Hogyan zajlik egy ilyen terápia?

A kezelés mindig egy bevezető fázissal kezdődik, amikor az allergéndózist fokozatosan emeljük, majd a fenntartó adag elérését követően ezt az adagot adjuk tovább. A kezelés teljes időtartama 3-5 év, ezt követően 3-5 éves, gyakorlatilag tünetmentes időszak várható. Ez a kezelési forma különösen ajánlható gyermekeknek és fiataloknak, akik még csak 1-2 féle allergénre allergiások. Az immunterápia alkalmazásával ugyanis a mellékvágányra siklott immunválasz helyrebillen és ezzel megelőzhető az újabb allergiák létrejötte, valamint az allergiás nátha asztmává való súlyosbodása.

SLIT

Az allergénspecifikus immunterápia formái:

1.     Subcután injekciós immunterápia (SCIT)

2.     Sublingualis, nyelv alá adott immunterápia (SLIT)

SCIT: Ennél a kezelési formánál a bevezető szakaszban az allergént növekvő adagban, subcután injekcióban adjuk 7-14 naponta, 6-8 alkalommal, majd a fenntartó adag elérését követően legalább 3 évig, folyamatosan 4-6 hetente. Ez a kezelési forma elsősorban egész évben tartó allergia, pl. poratka ellenes allergia kezelésére javasolható, de parlagfű vagy pázsitfű allergia esetén is igen hatásos. Az injekciós kezelés előnye az, hogy a fenntartó 3 éves fázisban havi egy bőr alá adott injekcióval letudható az allergia kezelése, nincs szükség napi gyógyszerbevételre, orrsprayre, szemcseppre, a bevételt nem lehet elfelejteni. Sokat utazóknak kifejezetten ez a kezelési típus ajánlott.

Allergia injekciós immunterápiás kezelése

SLIT: Az injekciós kezelés alternativájaként egyre szélesebb körben terjed a szájon át adható immunterápiás kezelés, mely nyelv alá adott cseppek vagy tabletta formában elérhető. Előnye, hogy nem jár szúrással, hátránya a folyamatos, napi gyakoriságú vagy hetente 3x-i bevétel igénye, több hónapon keresztül vagy akár egész évben, szintén 3-5 évig. Kisebb gyerekeknek kifejezetten ezt a kezelési típust ajánljuk, rövid szezonális pollenallergiáknál is. Parlagfűallergiában kiemelkedő ennek a módszernek a hatékonysága, saját tapasztalat szerint a páciensek kb. 90%-ban hatásos.

A specifikus immunterápia ellenjavallatai:

-Terhesség: immunterápia kezdése tilos, de fenntartó adagú, korábban elkezdett immunterápia folytatható.

-Súlyos fennálló alapbetegség: immunhiány, autoimmun betegség, AIDS, malignus tumor stb.

-Az együttműködést lehetetlenné tevő pszichiátriai betegség

-Egyidejű béta-blokkoló kezelés (SCIT)

A kezelés lehetséges mellékhatásai:

Az injekciós immunterápia (SCIT) végzése hazánkban fekvőbeteg intézeti háttér mellett engedélyezett, az anafilaxiás reakció esetleges kockázata miatt. A rendkívül ritka anafilaxián kívül helyi duzzanat jöhet létre az injekció beadásának helyén és jelentkezhetnek egyéb enyhébb, szisztémás allergiás tünetek is (viszketés, csalánkiütés, sípoló légzés). Az injekció beadását követően a páciensnek még 30 percig a rendelőben kell tartózkodnia, szoros megfigyelés mellett. Ezt követően távozhat otthonába, ilyenkor súlyos rosszulléttől már nem kell tartani.

A szublingualis immunterápia (SLIT) esetében súlyos, anafilaxiás reakciótól nem kell tartani a kezelés folyamán, ezért a gyógyszer bevétele a páciens otthonában történik. Enyhébb mellékhatások, pl. nyelvbizsergés, szemviszketés, kisebb nyelvduzzanat, hasmenés, hasfájás itt is jelentkezhetnek, főleg a kezelés első néhány hetében.

A készítmények beszerzése:

Bizonyos készítmények Magyarországon is kaphatók, vénykötelesek, más készítmények kizárólag egyedi importos megrendeléssel szerezhetők be. Mindegyik készítmény rendelkezik Európai Uniós forgalomba hozatali engedéllyel. Hazánkban a legelterjedtebb forma a nyelv alá adott cseppes kezelés, ennek költsége jelenleg havi 10-12 ezer Ft. A pázsitfű injekciós készítmény támogatott ára 4000 Ft/6 injekció.