Évtizedek kutatásai sem tudták bizonyítani, hogy a táplálékkiegészítők és vitaminkészítmények szedése kiegyensúlyozott táplálálkozás mellett feltétlenül szükséges illetve egyértelműen hasznos lenne. Sőt, egyes vitaminokról az derült ki, hogy szedésük hosszútávon még ártalmas is lehet, pl. fokozódik bizonyos daganatos betegségek vagy a vesekő kialakulásának a kockázata.

Az alábbiakban következik egy rövid összefoglaló arról, milyen vitaminokat érdemes szednünk és melyeket kerüljünk inkább.

 

Folsav

A folsavra a testünknek új sejtek képzéséhez van szüksége. Várandósoknak és akik vagy babát szeretnénk, feltétlenül ajánlott napi 400 ug folsav szedése. Ezzel jelentősen csökkenthető egyes fejlődési rendellenességek, pl. a nyitott gerinc előfordulásának valószínűsége.

Multivitaminok

Felnőttkorban már nem ajánlott multivitaminok tartós szedése, helyette a kiegyensúlyozott táplálkozás javasolt! A B, A, C-vitaminok túlzott szedése káros lehet: egy 39 000 25 év feletti nő követésével 2011-ben publikált vizsgálat szerint a hosszútávon multivitamint szedők halálozása magasabb volt, mint azoké, akik nem szedtek.

 

D-vitamin

A téli időszakban a legtöbben D-vitamin hiányossá válnak, ez gyengíti az immunvédekezést, a fertőzésekkel szembeni ellenállóképességet. A D-vitamin segíti a kalcium felszívódását és beépülését a csontokba, fogakba, gyermekeknél különösen fontos a megfelelő D-vitamin bevitel. A tartósan D-vitamint szedők újabb vizsgálatok szerint tovább élnek. Különösen tejmentes diéta illetve vegetariánus és vegán étrend mellett fontos a pótlása!

 

Antioxidánsok

Az A,C és E-vitaminok olyan antioxidánsok, melyek sok gyümölcsben, pl. a bogyósokban és zöldségekben megtalálhatóak és úgy gondoljuk, szerepük lehet a daganatok elleni védekezésben.  Ugyanakkor a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy nagy mennyiségben szedve pl. az A -vitamin a férfi dohányosokban jelentősen növelte a tüdőrák kialakulásának a kockázatát. Egy 2007-es összefoglaló tanuémány hasonló megállapításokra jutott: a béta karotin, A-vitamin és E-vitamin tartós szedése növelheti a halálozást.

 

C-vitamin

Számos klinikai vizsgálat bebizonyította már, hogy a C vitamin nem segít a nátha megelőzésében és leküzdésében sem. Sőt, a megadózisok, pl. 2000 mg napi szedése fájdalmas veseköveket eredményezhet. Inkább együnk sok gyümölcsöt a C-vitamin tabletták helyett!

Probiotikumok

A probiotikumok piaca hatalmasra duzzadt az elmúlt években. Az ötlet jó: támogassuk a bélrendszerünkben élő, emésztést, immunrendszert támogató „jótékony” baktériumokat. A gond az, hogy a mostani módszerekkel, patikában probitikum cseppekkel és porokkal egyelőre nem sokat sikerült elérni, sem az allergia-ekcéma megelőzésben, sem az emésztési panaszok, irritabilis bélbetegség, bélgyulladások gyógyításában. De a klinikai kutatások ezen a területen aktivan folynak és továbbra is biztatóak!

 

Cink

A C-vitaminnal ellentétben a cink, úgy tűnik, tényleg segít a megfázások megelőzésében és kezelésében. Ez a fém ugyanis megzavarja a náthát okozó rhinovírusok szaporodását. Náthás időszakban tehát javasolt cinktartalmú készítmény szedése!

 

E-vitamin

Az E-vitaminnak korábban daganatmegelőző hatást tulajdonítottak, de egy 36 000 férfi bevonásával végzett klinikai vizsgálatban az E-vitamin szedett férfiak prosztatarák kockázata növekedett a placebot szedőkhöz képest! Egy 2005-ös vizsgálat a magas dózisú E-vitamin szedőknél magasabb halálozási kockázatot mutatott.  Fogyasszuk inkább természetes formában, a spenót pl. sok E-vitamin tartlamaz!

 

Omega-3 zsírsavak

A telítetlen hosszúszénláncú zsírsavak természetes formában a halakban, olajos magvakban, pl. dióban, lenmagban találhatóak. Szükségesek az idegrendszer, a szem megfelelő fejlődéséhez és egészséges működéséhez. Szerepük lehet krónikus betegségek (érelmeszesedés, daganatok) megelőzésében. Mivel szervezetünk nem tudja ezeket a zsírsavakat előállítani, fontos a bevitel vagy élelmiszerrel vagy táplálékkiegészítővel.