1. Gyümölcs-és zöldséglevek, frissen facsart levek.

A zöldségek és gyümölcsök facsarásakor/szűrve préselésekor a rosttartalom az italból kimarad. Pedig a rostok biztosítanák a következő étkezésig kitartó teltségérzetet. Ami marad, az a cukor. Hosszútávon, a magas cukortartalmú, alacsony fehérjebevitelű étrend éhségrohamokhoz, hangulati ingadozáshoz, energiahiányhoz, sőt az izmok tömgenének csökkenéséhez vezethet.

2. Kókuszolaj/kókuszzsír

A kókuszolaj kalóriatartalma körülbelül megegyezik az olivaolajéval. Ugyanakkor az olivaolaj rengeteg egészséges telítetlen zsírsavat tartalmaz, míg a kókuszolaj nagyobb mennyiségben telített zsírsavakból áll. A telített zsírsavak kedvezőtlenül hatnak a koleszterinháztartásra és a cukorbetegség kockázatát is növelik.

3. Agáve szirup

Az agáveszirup édesítőszerként kedvezőbb hatású a sima répacukornál, mert nem okoz azonnali vércukoremelkedést, ugyanakkor sok gyümölcscukrot tartalmaz (fruktózt). A magas fruktóztartalom sok embernél komoly emésztési panaszt okoz, puffadást, irritábilis bél szindrómát.

4. Tojásfehérje sárgája nélkül

A magas koleszterinszinttől való félelem miatt elterjedt a tojásfehérje sárgája nélkül való felhasználása. Újabb kutatások szerint a táplálékkal bevitt koleszterinnek nincs sok jelentősége a vér koleszterinszintje szempontjából. Tehát, nyugodtan fogyasszuk a teljes tojást!

5. Alacsony zsírtartalmú termékek

Az alacsony zsírtartalmú termékek (tej, joghurtok, túró stb.) hosszabb távon való fogyasztása egy 50 000 nő bevonásával készült, 8 évig tartó klinikai vizsgálatban nem csökkentette a szívbetegségek, a bélrák illetve emlőrák kockázatát. Újabb ajánlások szerint az egészséges zsírok fogyasztása inkább egészséges, mint káros. Ilyen zsírokat tartalmaznak a halak, a dió-mogyorófélék és az avokádó.

6. Granola/müzlik

A készen vásárolt granola/müzli többnyire hozzáadott cukorral van tele. Otthon készíthetünk aszalt gyümölccsel, mézzel egészségesebb változatot, de ezeknek is magas a kalóriatartalma.

7. Mandulavaj/mandulakrém

A mandulavaj az angolszász országokban a földimogyoróvaj egészségesebbnek vélt alternativájaként terjedt el, ugyanakkor jóval drágább. Táplálkozásélettani hatásuk valójában nem különbözik, Fehérjét, egészséges zsírokat, E-vitamint tartalmaz mindkettő.

8. Multivitamin táplálékkiegészítők

Túlélésünkhöz igen kis mennyiségben van szükségünk vitaminokra. Amennyiben valaki kiegyensúlyozottan táplálkozik, fogyaszt tejterméket, húsfélét, zöldséget, gyümölcsöt és gabonaféléket, nincs szüksége külön vitaminbevitelre. Eddigi klinikai vizsgálatok semmilyen kiegészítőként szedett vitaminkészítmény esetében nem igazoltak kedvező hatást betegségek előfordulására, várható élettartamra.

9. Gluténmentes kenyér

A lakosság kb. 5 ezreléke szenved lisztérzékenységben (celiakiában), számukra létfontosságú a gluténmentes étrend. A legtöbben viszont, akik puffadnak a gabonaféléktől, nem lisztérzékenyek, csak nehezebben emésztik a pékárukban levő szénhidrátokat, esetükben nem indokolt a szigorú gluténmentes diéta. A gluténmentes lisztkeverékek hosszútávú használata alacsony rostbevitelt eredményez, melynek következménye krónikus székrekedés, koleszterinszint emelkedés, akár bélrák is lehet.

10. Mandulatej

A mandulatej tejpótlóként való használata azért nem javasolt, mert alig van benne fehérje vagy egyéb tápanyag, a vitaminok mesterségesen hozzáadottak, ha vannak benne. Ennél már jobb a szójatej vagy zabtej!

11. Palackozott víz

A csapvíz Magyarország legnagyobb részén és Európában, USA-ban is legalább olyan tiszta és egészséges, mint a palackozott vizek. A PET palackok igen lassan bomlanak, az eldobott palackok beborítják lassan a Földet.

12. Méregtelenítő készítmények

Hacsak nem szenvedünk konkrét mérgezésben, nincs szükségünk méregtelenítésre. Májunk és vesénk tökéletesen kiszűri a káros anyagokat. Semmilyen gyümölcslé, zöldséglé, tabletta vagy egyéb készímény nem rendelkezik „méregtelenítő” hatással. Ha nem dohányzunk és nem iszunk alkoholt, ezzel tudunk a leghatékonyabban „tisztulni”!

13. Himalája só

A Himalája só nyomokban tartalmaz ásványi anyagokat, pl. kalciumot, káliumot, vasat és magnéziumot, ezek adják a kellemes lilásrózsaszín színét. Ugyanakkor az ásványianyag tartalma elhanyagolhatóan alacsony, nincs hatása a szervezetünkre, nem érdemes ezt a drágább sóféleséget vásárolni.

14. Kókuszvíz

A kókuszvizet sportolás utáni folyadékpótlásra széles körben használják. Sok ásványi anyag, vitamin és kálium van benne, de ugyanezt a hatást elérjük egy kis víz és egy banán edzés utáni elfogyasztásával!

15. Sportitalok

Újabb kutatások szerint sportolás után sima víz ivása és 20 gramm fehérje elfogyasztása javasolt, nincs szükségünk ilyenkor cukrozott vízre!